2. El Nakamura CNC İşleme Tezgahı

2. El Nakamura CNC İşleme Tezgahı | 0 533 456 20 64 | 0 532 280 78 32

Tempo CNC, Türkiye’nin her noktasından kapanan fabrika, çalışma hataları olan ya da 2. el satmak isteyen firmalardan aldığı 2. el Nakamura CNC işleme tezgahlarının gerekli onarım, bakım ve test işlemlerine tabi tutup sizlere sunmaktadır.

Tempo CNC olarak, geliştirdiğimiz bu bakım ve onarım prosesleri ile 2. El Nakamura CNC İşleme Tezgahını sizlere çok daha uygun fiyata 2. El CNC satış imkanları sunarak sanayimize ciddi faydalar sağlamak en büyük amaçlarımızdandır.

CNC işleme merkezlerinin yüksek hassasiyet ile çalıştığının bilincinde olan ve CNC makineleri ve yedek parçalarını sizler için temin eden Tempo CNC; bakım, onarım ve test işlemlerini de yaptığı CNC makineleri ve CNC makine yedek parçalarını satışa sunmaktadır.

CNC İşleme Nedir?

CNC (Bilgisayar Destekli Nümerik Kontrol) işleme merkezi, insan gücü gerektiren işleri kolaylaştırıp üretimi seri hale getirmek için tasarlanmış materyal işleme makineleridir. CNC tezgahlar sayısal komutlarla ve bilgisayar yardımıyla kontrol edilirler. Bu sayede parçaların; belirlenen ölçü, ilerleme ve devir ile kısa sürede seri olarak üretimi yapılabilmektedir.

CNC tezgahlar, Nümerik Kontrol (NC) sistemine bilgisayar desteği eklenmesi ile oluşturulan makinelerdir. CNC takım tezgahlarının tasarım ve konstrüksiyonları NC tezgahları ile aynıdır. Ancak NC takım tezgahlarında yapılmaları mümkün ve ekonomik olmayan birçok özellikler CNC tezgahlara eklenmiştir.

CNC İşleme Tezgahı Kullanımı

CNC işleme tezgahı kullanımı için simülasyon veya üretim programlarını bilmek gerekmektedir. CNC makinelerinin G kodları ile çalışırlar.  Kontrol ünitesinden yönetilen bu kodlar ile hangi hareketin, hangi sırada ve hızda yapılacağı servo eksenlere iletilir. Bu kodlar NC dosyası olarak kaydedilirler ve CNC tezgahlarına harici bellek yardımıyla aktarılırlar. Her parça için üretim süresi de program detayına göre değişmektedir.

CNC İşleme Tezgahlarının Kullanım Alanları

CNC İşleme Tezgahlarının; havacılık, savunma, otomotiv, tüketim malları, mobilya, yedek parça, talaşlı imalat, kaynakçılık, maket kalıp işleri,… gibi üretim yapan her sektör için ihtiyaçları karşılayan mükemmel bir teknolojidir. Türk sanayi ve üretiminin de en önemli halkalarından biridir. CNC, yüksek maliyetleri ve ithal edilmeleri sebebiyle milli ekonomimizi oldukça etkileyen bir pazardır.

CNC İşleme Merkezi, yüksek hassasiyet ve yüksek yüzey kalitesi ile çeşitli işleme operasyonlarını yapabilen kullanım alanları çeşitli olan gelişmiş bir üretim makinesidir. Bir CNC işleme merkezi; delme, frezeleme ve torna işlemlerini gerçekleştirebilir.

CNC İşleme Merkezinin Sınıflandırılması

CNC işleme merkezinin bir konfigürasyona göre şu şekilde sınıflandırılması yapılabilir:

CNC Yatay İşleme: İşleme merkezi yatay bir mile sahip CNC işleme merkezidir. Takım, makinenin iş miline monte edilir. Birden fazla takımı saklayabilen ve 16 ila 100 takım kapasitesini tutabilen, değiştirilebilir bir sistemden oluşur.

CNC Dikey İşleme: Bu özellikteki makinelerde, ek bir kurulumda birden fazla iş yapılabilir. Çoğu dikey işleme merkezinin üç ekseni vardır. Bazılarının bir veya iki eksende döndürülebilen bir iş mili kafası işlevi vardır. Gravür yüzeyini işlemek için dikey işleme merkezi, kalıp ve kalıp işleme endüstrisi için en uygun olanıdır.

CNC Evrensel (Universal) İşleme: Bu işleme merkezine sahip olan CNC makineler, yatay bir işleme merkezine benzer fakat iş mili; bilgisayar kontrolünde yatay bir konumdan dikey bir konuma sürekli olarak geçiş yapabilir. Bu makineler, iş parçasının üst yüzeyinin yatay bir işleme merkezine monte edilmesini sağlayan beş veya daha fazla eksenden oluşur, sonuç olarak iş parçası her açıdan tek bir ünitede işlenebilir.

CNC İle Çalışabilen Takım Tezgahları

CNC ile çalışabilen yaygın takım tezgahları:

Taşlama Tezgahı

Delik Büyütme Tezgahı

Torna ( Tornalama ) Tezgahı

Freze ( Frezeleme ) Tezgahı

Matkap Tezgahı

CNC İşleme Tezgahlarında Yapılabilen İşlemler

CNC işleme tezgahlarında şu iş ve işlemler yapılabilmektedir:

 • Alın Frezeleme
 • Profil İşleme
 • Havuz Açma
 • Kanal İşleme
 • T Kanal Açma
 • Delik Delme
 • Diş Çekme
 • Yazı İşleme (Pantograf)
 • Silindirik Tornalama
 • Profil Tornalama
 • Alın Tornalama
 • Kanal Açma
 • Vida Açma
 • Kılavuzla Vida Açma
 • Raybalama
 • Delik Büyütme
 • Delik İçine Kanal Açma
 • Parçanın Alnına Kanal Açma
 • Tırtıl Açma
 • Kavis Ve Pah Operasyonları..vb

CNC İşleme Tezgahlarının Özellikleri

Normal işleme tezgahlarından farklı olarak CNC işleme tezgahlarının özellikleri:

-Yüklenen programları hafızada saklayabilir ve tekrar kullanabilirler. Enerjileri kesilse bile yüklenen veriler kaybolmaz. Programlar üzerinde istenildiği zaman değişiklik yapılabilir.

-Kesici kırılırsa farklı çaptaki başka bir kesici ile programa kalınan yerden devam edilebilir.

-Üretim öncesi, görüntü ünitesi aracılığı ile parçaların grafiksel olarak ön izlemesi yapılabilir.

-Elde edilen yüzey kalitesi ve hassasiyet, normal tezgahlar ile kıyaslanmayacak derecede iyidir.

-Kesici telafisi özelliği ile belirli ölçü düzenlemeleri programın işletimi sırasında makine tarafından yapılabilir.

-Birçok bilgisayar sistemleriyle iletişim kurabilme özelliğine sahiptir.

-CNC yardımıyla kesici aletler otomatik değiştirilebilir.

-Ana programa ek olarak gerekli yerlerde çağrılabilen alt programlar eklenebilir.

CNC İşleme Tezgahı Parçaları

CNC işleme tezgahı kısımları ana kısımlar, başlıklar ve aksesuarlar olarak üç ayrı başlıkta incelenebilir.

Ana Kısımlar: Gövde, Konsol, Araba, Tabla

Başlıklar: Tezgah Başlıkları

Aksesuarlar: Malafalar, Divizör Ve Karşılık Puntası, Döner Tabla, Mengeneler, Bağlama Pabuçları

Nakamura CNC İşleme Tezgahı Yedek Parça

CNC Yedek Parça, CNC tezgahlarında devamlı olarak bakımı ve yenilenmesi gereken yedek parçalardır. CNC Makinesi hassasiyetle, yüksek hız ve güçlü seri üretimi mümkün kılar. Metal, odun, cam, plastik, köpük, kompozit gibi farklı çeşitlikte materyalleri boş bir blok halinden, bıçaklar ile kesme, delme ve biçme yoluyla üretmek istediğiniz parçayı seri olarak çıkarmanızı sağlar.

CNC tezgahlar çeşitli yedek parçalardan oluşur. Aktif kullanılan yedek parçalar zamanla aşınmaya başlar, makinenin performansında düşmelere ve üretimin yavaşlamasına neden olur. Bu parçaların belli aralıklarla yedekleriyle değiştirilmesi gerekmektedir.

Tempo CNC, temin ettiği CNC tezgahların bakım ve revizyonunun yanı sıra CNC tezgahları için ihtiyaç duyulan Nakamura CNC işleme merkezi yedek parça satışını da yapmaktadır.

Tempo CNC olarak, firmamız için en önemli unsurlardan biri müşterilerimizin güvenini kazanmak ve memnuniyetlerini sağlamaktır. Bu sebeple bakım ve revizyon çalışmalarımızı tecrübeli teknik personel, teknolojik ve hassas ekipmanlar, orijinal ve kaliteli yedek parça kullanarak yapıyoruz. İşimizi seviyor ve üretim sektörü için önemini biliyoruz.

Siz de Tempo CNC farkı ile kaliteli Nakamura CNC işleme tezgahına 2. el ve sorunsuz olarak sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir