2. El AWEA CNC Dik İşleme Merkezi

2. El AWEA CNC Dik İşleme Merkezi | 0 533 456 20 64 | 0 532 280 78 32

Tempo CNC, Türkiye’nin her noktasından kapanan fabrika, çalışma hataları olan ya da 2. el satmak isteyen firmalardan aldığı 2. el AWEA CNC dik işleme tezgahlarının gerekli onarım, bakım ve test işlemlerine tabi tutup sizlere sunmaktadır.

Tempo CNC olarak, geliştirdiğimiz bu bakım ve onarım prosesleri ile 2. El AWEA CNC dik İşleme Merkezine sizlere çok daha uygun fiyata 2. El CNC satış imkanları sunarak sanayimize ciddi faydalar sağlamak en büyük amaçlarımızdandır.

CNC işleme merkezlerinin yüksek hassasiyet ile çalıştığının bilincinde olan ve CNC makineleri ve yedek parçalarını sizler için temin eden Tempo CNC; bakım, onarım ve test işlemlerini de yaptığı CNC makineleri ve CNC makine yedek parçalarını satışa sunmaktadır.

CNC İşleme Nedir?

CNC (Bilgisayar Destekli Nümerik Kontrol) işleme merkezi, insan gücü gerektiren işleri kolaylaştırıp üretimi seri hale getirmek için tasarlanmış materyal işleme makineleridir. CNC tezgahlar sayısal komutlarla ve bilgisayar yardımıyla kontrol edilirler. Bu sayede parçaların; belirlenen ölçü, ilerleme ve devir ile kısa sürede seri olarak üretimi yapılabilmektedir.

CNC tezgahlar, Nümerik Kontrol (NC) sistemine bilgisayar desteği eklenmesi ile oluşturulan makinelerdir. CNC takım tezgahlarının tasarım ve konstrüksiyonları NC tezgahları ile aynıdır. Ancak NC takım tezgahlarında yapılmaları mümkün ve ekonomik olmayan birçok özellikler CNC tezgahlara eklenmiştir.

CNC İşleme Merkezi Kullanımı

CNC işleme Merkezi kullanımı için simülasyon veya üretim programlarını bilmek gerekmektedir. CNC makinelerinin G kodları ile çalışırlar.  Kontrol ünitesinden yönetilen bu kodlar ile hangi hareketin, hangi sırada ve hızda yapılacağı servo eksenlere iletilir. Bu kodlar NC dosyası olarak kaydedilirler ve CNC tezgahlarına harici bellek yardımıyla aktarılırlar. Her parça için üretim süresi de program detayına göre değişmektedir.

CNC İşleme Merkezinin Sınıflandırılması

CNC işleme merkezinin bir konfigürasyona göre şu şekilde sınıflandırılması yapılabilir:

CNC Yatay İşleme: İşleme merkezi yatay bir mile sahip CNC işleme merkezidir. Takım, makinenin iş miline monte edilir. Birden fazla takımı saklayabilen ve 16 ila 100 takım kapasitesini tutabilen, değiştirilebilir bir sistemden oluşur.

CNC Dikey İşleme: Bu özellikteki makinelerde, ek bir kurulumda birden fazla iş yapılabilir. Çoğu dikey işleme merkezinin üç ekseni vardır. Bazılarının bir veya iki eksende döndürülebilen bir iş mili kafası işlevi vardır. Gravür yüzeyini işlemek için dikey işleme merkezi, kalıp ve kalıp işleme endüstrisi için en uygun olanıdır.

CNC Evrensel (Universal) İşleme: Bu işleme merkezine sahip olan CNC makineler, yatay bir işleme merkezine benzer fakat iş mili; bilgisayar kontrolünde yatay bir konumdan dikey bir konuma sürekli olarak geçiş yapabilir. Bu makineler, iş parçasının üst yüzeyinin yatay bir işleme merkezine monte edilmesini sağlayan beş veya daha fazla eksenden oluşur, sonuç olarak iş parçası her açıdan tek bir ünitede işlenebilir.

CNC İle Çalışabilen Takım Tezgahları

CNC ile çalışabilen yaygın takım tezgahları:

Taşlama Merkezi

Delik Büyütme Merkezi

Torna ( Tornalama ) Merkezi

Freze ( Frezeleme ) Merkezi

Matkap Merkezi

CNC İşleme Tezgahlarının Özellikleri

Normal işleme tezgahlarından farklı olarak CNC işleme tezgahlarının özellikleri:

-Yüklenen programları hafızada saklayabilir ve tekrar kullanabilirler. Enerjileri kesilse bile yüklenen veriler kaybolmaz. Programlar üzerinde istenildiği zaman değişiklik yapılabilir.

-Kesici kırılırsa farklı çaptaki başka bir kesici ile programa kalınan yerden devam edilebilir.

-Üretim öncesi, görüntü ünitesi aracılığı ile parçaların grafiksel olarak ön izlemesi yapılabilir.

-Elde edilen yüzey kalitesi ve hassasiyet, normal tezgahlar ile kıyaslanmayacak derecede iyidir.

-Kesici telafisi özelliği ile belirli ölçü düzenlemeleri programın işletimi sırasında makine tarafından yapılabilir.

-Birçok bilgisayar sistemleriyle iletişim kurabilme özelliğine sahiptir.

-CNC yardımıyla kesici aletler otomatik değiştirilebilir.

-Ana programa ek olarak gerekli yerlerde çağrılabilen alt programlar eklenebilir.

CNC Dik İşleme Merkezi

CNC dik işleme Merkezi ile yapılan işlem, bilgisayar programı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar desteği ile çalışan CNC torna Merkezi ve CNC dik işleme merkezi sayesinde Merkezin çalıştırılmasının, durdurulmasının, takım değiştirilmesinin, eksen hareketlerinin ve buna benzer Merkezin çalışması ile ilgili tüm işlerin bilgisayardaki bir kontrol ünitesi sayesinde otomatik olarak kontrol edilmesi sağlanır ve yüksek hassasiyetle seri üretimi mümkün kılar.

CNC Dik İşleme Merkezi İle Yapılan İşlemler

CNC Dik İşleme Merkezi, talaşlı üretim sektöründe kullanılan, elektronik olarak programlanan ve dikey pozisyonda çalışan otomatik freze tezgahlarıdır. Ahşap, metal gibi farklı türde ürünler işlenebilir.

CNC Dik İşleme Merkezleri ile şu işlemler yapılabilir:

Ağır parçaların frezelenmesi,

Ağır parçaların delinmesi,

3D işleme,

Hafif metallerin yüksek hızda işlenmesi,

Paslanmaz çeliklerin işlenmesi,

Çok eksenli uygulamalarla karmaşık parçaların tek tezgahta işlenebilmesi,

Delik büyütme,

Kılavuz çekme,

Diş Açma…

CNC Dik İşleme Tezgahlarının Kullanıldığı Sektörler

CNC dik işleme tezgahları ile çeşitli sektörlere kullanılmaktadır.

Makine Sanayi,

Otomotiv Sanayi,

Havacılık ve Savunma Sanayi,

Gemi Sanayi,

Plastik ve Metal Kalıpçılık,

Tekstil Sektörü,

Mobilya Sektörü,

Makine Yedek Parça,

Beyaz Eşya Sektörü,… vb. Pek çok sektör CNC Dik İşleme tezgahları ile üretim yapmaktadır.

CNC Dik İşleme Merkezi Parçaları

CNC dik işleme Merkezi kısımları ana kısımlar, başlıklar ve aksesuarlar olarak üç ayrı başlıkta incelenebilir.

Ana Kısımlar: Gövde, Konsol, Araba, Tabla

Başlıklar: Tezgah Başlıkları

Aksesuarlar: Malafalar, Divizör Ve Karşılık Puntası, Döner Tabla, Mengeneler, Bağlama Pabuçları

AWEA CNC Dik İşleme Merkezi Yedek Parça

CNC Yedek Parça, CNC tezgahlarında devamlı olarak bakımı ve yenilenmesi gereken yedek parçalardır. CNC Makinesi hassasiyetle, yüksek hız ve güçlü seri üretimi mümkün kılar. Metal, odun, cam, plastik, köpük, kompozit gibi farklı çeşitlikte materyalleri boş bir blok halinden, bıçaklar ile kesme, delme ve biçme yoluyla üretmek istediğiniz parçayı seri olarak çıkarmanızı sağlar.

CNC tezgahlar çeşitli yedek parçalardan oluşur. Aktif kullanılan yedek parçalar zamanla aşınmaya başlar, makinenin performansında düşmelere ve üretimin yavaşlamasına neden olur. Bu parçaların belli aralıklarla yedekleriyle değiştirilmesi gerekmektedir.

Tempo CNC, temin ettiği CNC tezgahların bakım ve revizyonunun yanı sıra CNC tezgahları için ihtiyaç duyulan AWEA CNC işleme merkezi yedek parça satışını da yapmaktadır.

Tempo CNC olarak, firmamız için en önemli unsurlardan biri müşterilerimizin güvenini kazanmak ve memnuniyetlerini sağlamaktır. Bu sebeple bakım ve revizyon çalışmalarımızı tecrübeli teknik personel, teknolojik ve hassas ekipmanlar, orijinal ve kaliteli yedek parça kullanarak yapıyoruz. İşimizi seviyor ve üretim sektörü için önemini biliyoruz.

Siz de Tempo CNC farkı ile kaliteli AWEA CNC dik işleme Merkezine 2. el ve sorunsuz olarak sahip olabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir